Stolik typu konsola – pomysł na praktyczne wzbogacenie wystroju wnętrza

Słowo konsola, w przeciwieństwie do tego co niektórym mogłoby się wydawać, nie oznacza tylko urządzenia do grania w gry, więc ci którzy chcieli tu przeczytać porównanie Xboxa i PlayStation z pewnością będą musieli przeżyć zawód. Jest to jak się okazuje również nazwa niewielkiego stolika, który najczęściej ustawia się przy ścianie czy w przedpokoju. Jego zaletami są praktyczność, kompaktowość oraz walory ozdobne.

Skąd się wzięły konsole?

Meble te były znane i używane już w XV-wiecznej Francji, za panowania Ludwika XV. Początkowo konsola służyła jedynie jako element dekoracyjny, postawiony z reguły pod lustrem, z ozdobnym zegarem, wazonem czy innymi tego typu akcesoriami na blacie. Największy wzrost popularności tego typu stolika przypada na początek wieku XX. Obecnie konsola ma oprócz walorów dekoracyjnych duże zastosowanie praktyczne.

Typy konsol

Konsole ze schowkami, najczęściej szufladami, to najczęściej spotykany rodzaj tych mebli. Nie zajmują dużo miejsca, umożliwiają za to umieszczenie potrzebnych drobiazgów w przystępnym miejscu. Często sprzedawane są w zestawie z lustrem, dzięki czemu znajdują zastosowanie jako mini garderoby bądź toaletki.

Chyba najpraktyczniejszym rodzajem tego mebla jest konsola rozkładana. Ozdoba przedpokoju pozwalająca przechowywać różne drobiazgi, gotowa w każdej chwili przeobrazić się w stół dla paru osób zapewnia niemałą wygodę.

Powrót do korzeni tego stolika stanowią konsole ozdobne, pełniące tylko i wyłącznie funkcję dekoracyjną. Z pewnością stanowią dobry wybór dla kogoś, kto chce nieco wzbogacić swój wystrój wnętrza.

Jak dobrze wybrać konsolę?

Oprócz wymienionych wyżej kategorii konsole można podzielić też według materiału wykonania. Najpowszechniejsze dla tego elementu wystroju jest drewno, ale dostępne są również bardziej innowacyjne modele zrobione na przykład z akrylu. Najważniejsze przy wyborze mebla dla siebie będzie dopasowanie go do zastosowania i potrzeb oraz do aktualnego wystroju wnętrza. Designerska konsola z hartowanego szkła nie będzie dobrze wyglądać na tle jednolitego, skromnie i minimalistycznie wystrojonego pomieszczenia.