Rodzaje rozkładanych sof

sofa rozkładana

W każdym mieszkaniu czy domu powinna znaleźć się sofa. Może znajdować się ona w salonie, gabinecie, czy pokoju młodzieżowym. Najbardziej praktyczne są sofy rozkładane. Zapewniają one schludny wygląd w ciągu dnia i wygodne miejsce do siedzenia, a wieczorem zamieniają się w dodatkowe miejsce do spania. 

Sofa w domu to nie tylko mebel do siedzenia czy spania. Obecnie sofy czy kanapy mogą pełnić również funkcję ozdobną. Na rynku jest dostępnych wiele różnych materiałów, kolorów i wzorów, z których można wybrać obicie swojej sofy. Każdy może znaleźć sofę, która będzie najlepiej pasowała do jego stylu i wystroju. Po za wieloma różnymi wzorami i materiałami sof, można wybrać najbardziej odpowiadający do pomieszczenia rozmiar i kształt sofy. Sofy rozkładane mają obecnie wiele różnych rozmiarów i fasonów np.

Rodzaje sof

  • sofy dwuosobowe
  • sofy jednoosobowe
  • sofy trzy i więcej osobowe 
  • sofy narożne
  • sofy z pojemnikiem na pościel 
  • sofy skórzane 
sofa rozkładana

Każda z tych sof po za spełnianiem swojej podstawowej funkcji może w szybki i łatwy sposób stać się dodatkowym miejscem do spania dla gości. Do mniejszych pomieszczeń np. takich jak pokój dziecka idealna będzie sofa rozkładana jedno lub dwuosobowa. Nie zajmie ona dużo miejsca w pokoju i zapewni wygodne zarówno do spania jak i siedzenia ze znajomymi czy nauki. Takie sofy są także łatwe w utrzymaniu co szczególnie przydaje się przy młodszych dzieciach. Większe sofy będą idealne do salonu, zapewnią one dużo miejsca do siedzenia i spania dla gości. Fosy takie sprawiają także, że pomieszczenie jest bardziej przytulne o otwarte na znajomych. 

Rozkładanie sofy

Sofy rozkładają się na kilka różnych sposobów, ze względu na rodzaje i ich konstrukcję. Najbardziej popularnym sposobem rozkładania sofy jest taki, w którym siedzisko umieszczone jest w specjalnej skrzyni wyposażonej w kółeczka. Aby ją rozłożyć należy wysunąć siedzisko do przodu a oparcie sofy rozłożyć na dawne miejsce siedziska. W taki sposób powstaje wygodne łóżko do spania. Najstarszym a za razem najprostszym systemem rozkładania sof jest system klik-klak. Polega on na odniesieniu siedziska do oparcia do momentu aż usłyszy się charakterystyczny dźwięk. Po opuszczeniu siedziska powstaje miejsce do spania. Takie sofy posiadają zazwyczaj pojemniki na pościel. Również popularnym sposobem rozkładanie po przez wysunięcie siedziska i wyciągnięcie w górę ukrytego materaca. 

Niezależnie od rodzaju systemu rozkładania czy wyglądu sofy najważniejsze aby spełniała swoją funkcję w jak najlepszy sposób.