Barek kuchenny – jaki wybrać?

barek

Barek kuchenny, nazywany inaczej półwyspem kuchennym, to funkcjonalne rozwiązanie pomagające zorganizować przestrzeń w kuchni, która jest otwarta na salon. Dzięki niemu wyraźnie, ale jednocześnie subtelnie odseparujemy część wypoczynkową od części służącej do przygotowywania posiłków. Barek w kuchni może pełnić również funkcję niewielkiego stołu lub służyć do przechowywania naczyń.

Barek na kółkach kojarzy się jedyne ze scenerią rodem z amerykańskich filmów, które kręcone są w willach typu glamour oraz hotelach w stylu retro. Nie każdy jednak wie, że mebel ten posiada również nowoczesną odsłonę, a w ostatnich czasach jest elementem wielu współczesnych aranżacji.

Barek kuchenny, czyli idealny sposób na salon z kuchnią

Jest to najbardziej popularna forma barków. W wersji podstawowej stanowi on blat, który z jednej strony dotyka szafki kuchennej, z drugiej natomiast ściany. W efekcie tworzy on literkę „L”. Jego główną funkcją jest wówczas wyznaczenie granicy pomiędzy dwoma strefami. Może mieć on jednak również inne zastosowania – możemy wykorzystać go jako przestrzeń do odstawiania garnków oraz talerzy podczas rządzenia w kuchni, czy do pracy.

Doskonałym pomysłem jest barek jako miejsce, gdzie spożywamy szybkie posiłki w rodzinnym gronie. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z niewielkim mieszkaniem. Jeżeli nasz barek wyposażymy w półki, doskonale sprawdzi się on jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania alkoholi, produktów spożywczych, naczyń, czy tekstyliów kuchennych.

barek

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni barek?

Na rynku znajdziemy wiele różnych wariantów barków kuchennych, które różnią się od siebie parametrami. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając doby bar?

  • Materiał. Najczęściej spotykanymi barkami są metalowe lub drewniane. 
  • Konstrukcja. To Ty decydujesz do czego będzie służył barek. W zależności od tego wybierzmy otwartą lub zamkniętą konstrukcję. 
  • Format. Do wyboru mamy obecnie wiele różnych barków w różnych kształtach, a także kolorach.
  • Wielkość. 
  • Styl. Należy pamiętać, że barek musi pasować do naszego wnętrza.
  • Cena. Najnowsze modele barków zaczynają się od 250zł, a kończą nawet na 500.